2026-04-30

”Publikens åsikter är jätteviktiga för oss!”

Elisabeth Ulfsparre, projektledare SVT Teckenspråk. Foto: Privat

Elisabeth Ulfsparre, projektledare på SVT Teckenspråk. Foto: Privat

Den senaste säsongen av ”Möte med” har väckt diskussion i sociala medier för användningen av green screen. Nu bemöter SVT kritiken som framförts.

SVT strävar efter att utveckla sina program, allt från teknik till innehåll. Teckenspråkiga program ingår också i utvecklingen. Det berättar Elisabeth Ulfsparre, projektledare på SVT Teckenspråk. 

– Vi tänkte att vi skulle testa green screen, men det blev tyvärr inte så lyckat som vi hade hoppats på, säger Elisabeth Ulfsparre.

Hon berättar att de har gjort pilotversioner innan de började spela in avsnitten ”på riktigt”

– Då såg det bra ut och det verkade fungera med green screen.

När de väl började spela in avsnitten kände de däremot att det inte fungerade. Bakgrunden var lite för mörk och ansiktena såg lite gråa ut, med gröna konturer.

– Men vi trodde att vi kunde lösa det med färgkorrigering. Vi försökte med det, men det lyckades inte.

Alla program går också igenom en teknisk granskning innan sändning och har en ansvarig utgivare.

– Tyvärr kan inte vår ansvariga utgivare kolla igenom alla program för det hinns inte med. Men jag har som projektledare det sista ansvaret, och kollar igenom programmen när ansvarig utgivare inte hinner med det.

I en intervju med Nyhetstecken sade ni att ni skulle fortsätta använda er av green screen. I måndags gick ni ut med beskedet om att ta tillbaka beslutet. Vad fick er att ändra er?

– Vi tänkte först att vi skulle fortsätta med green screen. Men sedan kände vi att vi ville ta hand om vår publik då vi sett diskussioner på olika håll. Vi bestämde oss för att dra i handbromsen och återgå till samma scenografi som förr. Det kändes mer rätt att göra så.

Hur viktig är publikens åsikter för er?

– Publikens åsikter är jätteviktiga för oss! Vi gör ju program för dem. Men samtidigt vet vi att alla har olika åsikter och det är inte lätt att göra alla nöjda.

Hon tillägger:

– Det ser ut som att det finns ett stort engagemang för det här programmet, på basen av de diskussioner som har förts. Det tycker jag är positivt.

TEXT: ELIN WESTERLUND

elin.westerlund@dovastidning.se


Läs mer: ”Hur hade SVT mage att publicera programmet?”

Uppdaterad: 2026-04-30

Publicerad: 2026-04-30