2026-01-30
Så reagerade de nordiska dövförbunden på SDR:s förslag till namnbyte
Bildcollage av de nordiska dövförbundens logotyper.
SDR:s förslag från förra veckan om att byta namn till Dövallians väcker blandade reaktioner i Norden. I Danmark och Norge väcker namnet frågor, medan Island bedömer att processen varit genomtänkt.
I Danmark väcker namnet Dövallians negativa reaktioner. Anne Vikkelsø, ordförande för Danske Døves Landsforbund, skriver i ett mejl att ordet allians väcker flera frågor. Med vem har SDR en allians med? Är det med förbundet i sig självt, med dövföreningarna eller andra funktionshinderorganisationer? För Anne väcker också ordet allians felaktiga associationer, och syftar på något militärt eller någon pakt som ska ingås.
För Norges Døveforbund kom namnet Dövallians som en överraskning, trots att förbundet genom Dövas nordiska råd varit medvetna om att SDR planerar att byta namn. Det uppger Elisabeth Frantzen Holte, konstituerad generalsekreterare för Norges Døveforbund, i ett mejl.
Heiðdís Dögg Eiríksdóttir, ordförande för Dövas förening på Island (på isländska: Félag heyrnarlausra), uppger i ett mejl att de förstår skälen till namnbytet. Hon anser att processen varit väl övervägd, där man också beaktat olika perspektiv.
Finlands dövas förbunds verksamhetsledare Markku Jokinen säger att förbundet avstår från att kommentera namnförslaget, med motiveringen om att SDR:s medlemmar ska få bilda en egen uppfattning i frågan.
Norge har bytt namn
Sverige är inte ensamt om att överväga ett byte av namn och logotyp. I Norge har dövförbundet genomfört ett byte av namn där förbundet och lokalföreningarna heter NDF, som till exempel NDF Oslo. Förbundet har också infört en logotyp som är gemensam för hela organisationen. Elisabeth Frantzen Holte berättar att den första lokalföreningen i Norge bytte namn 2013, och den sista 2025. Hon uppger att det finns inga planer på ett namnbyte när hela organisationen nu har en gemensam profil.
På Island finns inga planer för ett namnbyte, trots att diskussioner har förts. I Danmark har det funnits diskussioner om ett eventuellt namnbyte, och förbundet tar lärdom av det som skett i Sverige.
Vid förbundsmötet i Finland 2009 lades ett förslag om att byta namn till Teckenspråkigas förbund. Markku Jokinen säger att vid den tidpunkten började begreppet teckenspråkig användas allt mer, och därför uppstod det diskussioner om ett namnbyte. Vid förbundsmötet beslutade man att göra en enkätundersökning för att ta reda på medlemmarnas åsikter i frågan. Resultatet visade att över 60 procent av de svarande ansåg att det inte fanns något behov av att byta namn. Utifrån detta konstaterade förbundsstyrelsen att det inte fanns anledning att bereda ett förslag till förbundsmötet 2010. Sedan dess har inga nya diskussioner om ett namnbyte förts.
Artikeln uppdaterad 6 februari 2026 klockan 10.33 med kommentarer från Finlands dövas förbund.
TEXT: ELIN WESTERLUND
Dela artikeln via e-post.